Committees

S.No.

Committee

Secondary

Primary

1.

Time Table & Work  Arrangements

1 Mr. Parvinder Kumar( I/C)

2. Mr.Jaimal Singh

3. Dr. Indra Bhatnagar

  1. Mrs. Purnima Sharma (I/C)

  2. Mrs .Harish Johar

  3. Ms.Poonam Kohli

2.

Examination

1.                1.Mr.Ratish I/C

2.Mr.Jaimal

3.Mr. P.D Goyal

2.                4.Mrs.Rinku

3.                5.Mr.Anoop 

4.                6.Mr.Bhopal Singh

1.Mr.M.S.Chauhan I/C

2.Ms.Mamta Jaimini

3.Mrs.Kiran Kumari

4. Mr.Saroop Singh

3.

Admission Committee

1 Mrs. Nilika  I/C

2.Mr.Tejinder Singh

3.Mrs.Ravi Kiran Nagi

1. Mrs.Anita Nangia   (I/C)

2. Mrs. Kiran Sharma

3. Mr. M S Chauhan

4.

CCA

1.Mrs Pratibha I/C

2.Mrs. TGT Sanskrit

3. Mrs. Meena Goyal

1. Mrs. Seema Chaudhary I/C

2. Mrs. Pooja Aggarwal  

 

5

Houses

SHIVAJI HOUSE –             

 1.Mr. Abil Kumar  I/C  

2. Dr.Indra

3. Mr.Jagjit

 

TAGORE HOUSE –              

1.Mr.Jaimal Singh I/C

2. Mrs.Pamila Peer

3. Ms.Ritu

 

ASHOKA HOUSE

1.Mrs.Renu Verma I/C

2. Mrs Rinku Grover

3. Mrs.Geetu

4. Mr.Barinder Singh

 

 RAMAN HOUSE –

1.Mrs.Neelam I/C

2. Mr P .D. Goyal

3. Ms Sonia

 

SHIVAJI HOUSE –

1. Ms Poonam Kohli  I/C

2 .Ms.Mamta Jaimini

 

TAGORE HOUSE –

1.Mrs. Kiran Sharma I/C

2.MRS.Kusum Rattan

 

ASHOKA HOUSE –

 1.Mrs.Harish Johar I/C

 2.MRS.ANITA NANGIA

   RAMAN HOUSE –

 1.Mrs.Kiran KUMARI I/C

 2.MR.M.S.CHAUHAN

 

 

6

  Discipline

  1. Mr Jagjeet Singh  (I/C)

  2.Mr. Tejinder Singh

  3.Mr. J.L Meena

  4.Mr.Barinder

  5.Ms.Sonia

  1. Mrs Purnima 

  2. Mr.Kiran Kumari

  3. Mrs Anita Nangia.

  4.Ms.Poonam Kohli

  5. Mrs. Jasbir Uppal

 

7

Daily Upkeep and

 maintenance and

 Cleanliness

1.Mrs  Rinku I/C

2. Mr. Shamsher  Singh   

3 Mr. . Jagjeet Singh

4.MS.Geetu

5.Mr.Jogia

6. Mr. Saroop Singh

  1. Mrs Anita Nangia

  2.  Mrs. Jasbir Uppal

   3.Mr.Jogia

8

Sports Activities

 1.Mr.Jagjeet Singh I/C

 2. Mr.Barinder

1. Mr.M.S.Chauhan (I/C)

2. Ms. Pooja Aggarwal

9

Registration Form Distribution For                                              Admission

 

1. Mr.Satinder                             2. Mr. Anoop

10

Daily Enrolment

 

1.Mr.P.D.Goyal         2.Mrs. Jasbir Uppal      3. Mr Satinder       4.Mr. Anoop

11

Primary Library

 

1.Mrs Harish  I/C              2. Mrs. Kusum Rattan         3.All class Teachers

12

Resource Room

 

1.Mrs. Pooja Aggarwal                  2. Mr. M.S. Chauhan

13

Strengthening of Primary Education (CMP)

 1.Mrs Anita Nangia 

    

2.Ms Poonam Kohli              3.(All Primary Teachers)

14

Cubs & Bulbuls.-

 

1. Mrs. Harish   I/C         2. Mrs . Pooja Aggarwal     3. Mr. M S Chauhan

 

15

Bharat Scouts & Guides-

  1.Mrs.Neelam (I/C)                           2. Mr.J.L.Meena

 3.  Mrs.Meena Goyal                       4.Mr.M.S.Chauhan

16

Garbage Disposal &  Upkeep  of   Drainage

 

1. Mrs Nilika I/C                          2. Mr.Jagjeet       

 

 3.Mrs.Anita Nangia           4. Mrs. Kusum Rattan       5.Mr. Saroop

17

Monitoring Committee for B/R Works and  Electrical Works

 

 

1.Mr Shamsher Singh (I/C)            2. Mrs.Rinku Grover

 

3.  Mr.J.L.Meena                  4.Mr.  Jogia             5.Mr.  Saroop

18

Furniture.

 

 

1.Mr. J.L.Meena (I/C )                             2. Mr.Jaimal

 

3.Mrs. Purnima Sharma                          4.Mrs. Harish

19

P.A Equipment and

 charging of battery-

 

 

1.Mrs. Rinku  (I/C)    2. Mr.Jagjeet   3. Mr.Ranjan    

 

4 Mr. M.S.Chauhan    5.Mr. Jogia

20

Checking Of Pay Bill &

CS-54 &  CS-

 

1.Mr.Ratish Kumar I/C

        

2. Mr. Jaimal  Singh

21

Calculation of Income 

Tax and Pay Bills

 

1.Mrs Iswanti.            2. Mr. Satinder             3.Mrs.Ravi kiran Nagi

 

4.Dr. Pratibha              5. Mr. Jaimal Singh

22

Telephone & Intercom repair-

 

1.Mr.Amit Singal  I/C                           2. Mrs  Rinku Grover     

 

 3.Mr. Anand                                          4.Mr. Jogia

23

HEALTH CLUB-

 

 

1. Mrs.Nilika I/C               2. Mrs Meena Goyal      3. Mrs Seema Chaudhary

 

24

Website Updating

and computer science

1.Mr Amit  Singal  (I/C)                  2. Mr.Ratish               3.Mrs.R.S.Bains     

 

4.Mrs Nilika                 5.Mrs.Seema Chaudhary               6.Mr.M.S.Chauhan

25

Press-

1.Mr  Amit  Singal   (I/C)                    2.Mrs. Neelam       3.Mrs.Renu Verma

 

4.Mr. P D Goyal         5-Dr. Indra        6 .Mrs Seema Chaudhary           

26

e-CTLT -

 

 

1.Mr.Amit Singal  (I/C)                                  2 . Ms.Ritu.            

 

3.Mrs.Seema Chaudhary                              4. Faculty wise Senior PRT

27

Youth Parliament

1.Mr.Ratish (I/C)                   2.Mr. Shamsher            3. Mr. Jagmohan               

 

4.Ms.Meenu Bala                           5.Mr. Abil Kumar

28

Teaching Aids-

 

1.Mr. Shamsher (I/C)           2.Mrs. Renu Verma          3.Ms.  Mamta

29

  First Aid-

 

1.Mrs.Nilika I/C               2.Ms. Meena Goyal               3 .Mrs.Kiran Sharma

 

  4 Mrs.Kiran Kumari          5. Mr. Jogia

30

Science Club-

 

1. Mr. Tejinder Singh (I/C)                   2. Mr. Parvinder Kumar       

 

3. Mr. Amit Singal                                   4. Mrs. Nilika

 

5. Mrs. Meena Goyal                             6. Mrs.  Seema Chaudhary

31

Reception Committee

1. Mr.Tejinder Singh I/C                   

 2. TGT Sanakrit                                   3.Mrs. Jasbir Uppal

32

Library Committee-

 

1.Mrs.Pamila Peer   (I/C)                2.Mrs.Neelam          3.Dr.Indra Bhatnagar

 

 4.All Faculty I/C

33

School Beautification-

 

1.Mrs.Purnima I/C                  2.Mrs.Rinku         3. Mrs. Meena Goyal

 

4.Mrs Pratibha                   5.Mrs. Mamta

34

Gardening & Eco Club-

1.Mrs. Nilika  (I/C)                2.Mrs. Meena Goyal           3.Mrs. Pratibha             

 

4.Mrs.Mamta                     5.Ms. Jasbir Uppal

 

35

School Magazine   &  News Letter-

 

1. Mrs. R S Bains  I/C                 2.Ms.Meenu Bala     3.Mrs.Neelam      

 

 4 Dr. Indra Bhatnagar              5. TGT Sanskrit      

   

6.Mrs Seema Chaudhry             7.Ms Poonam Kohli

36

Art & Craft Creative Corner-

 

1..Mrs.Geetu  (I/C)                    2 Mrs.Rinku        3. Ms. Mamta                   

37

Canteen-

 

1.Mrs Renu Verma I/C              2.Mrs Jasbir Uppal

 

3.Mr Jagjit                                    4.Mr. Abil Kumar

38

Parent Teacher Association-

 

1. Mr Jagmohan I/C                   2. Mr. Ratish Kumar  

 

 3. Mr  Jaimal  Singh              4. All Class Teachers

39

Adventure and Trekking

Activities-

 

1.Mr. Abil Kumar (I/C)                2.Mr.Jagjit                         3.Dr.Mrs.Pratibha

 

4.Mrs.Geetu                               5. Mr. M.S.Chauhan        6.Mrs. Kiran Sharma   

 

7.Ms Pooja Aggarwal               

40

Photography

Videography

& Multimedia club

 

1.Mr.Amit Singal  I/C.                2.Mr.M.S.Chauhan

41

N.A.E.P-

 

1.Mr.Tejinder Singh I/C        2.Mrs.Rajinder Bains     

42

Guidance and counseling

1. Mr. Tejinder Singh I/C             2.Ms.Meenu Bala           3.Mrs R.S.Bains

 

4.Mr. Parvinder Kumar              5.Mrs. Nilika              6. Mrs. Jasbir Uppal

 

7.Mrs.Anita Nagia

43

Social Science

Club-

 

1.Mr.Jagmohan I/C                  2.Mr.Ratish Kumar          3.Mr. Abil Kumar

 

4.Mrs Seema Chaudhary           5.Mrs Harish

44

Eqiup & Readiness programme

 

1.Mr. ParvinderKumar I/C       2. Mr. P D Goyal      3. Mr.Jaimal Singh  

45

Integrity Club-

 

1. Mrs. Renu Verma  I/C                             2. Dr. Indra Bhatnagar       

 

3 Dr. .Mrs. Pratibha                                  4.All class Teacher

 

 

 

46

Student Council

1.Mrs R.S.Bains I/C               2. Mr.Tejinder Singh      3  Mrs. Seema Chaudhary

4.MRS.Pooja Aggarwal

47

Staff Quarters committee-

 

1.Mr.Parvinder kumar I/C               2.Mrs R S Bains               3.Mr. Jaimal      

 

 4.Dr. Indra Bhatnagar                       5..Mr. Bhopal

48

Academic Committee-

 

 

1.Mr. Parvinder Kumar I/C            2.Ms.Meenu Bala                3.Mrs Ravi Kiran

 

4.Mr Ratish          5.Mrs R.Bains      6.Mrs Anita Nangia     7.Mrs Poonam Kohli

49

Subject Committee

1.Ms.Meenu Bala                 2.Mrs Ravi Kiran       3. Mr Ratish

4.Mr.Tejinder Singh        5.Mrs Rajinder Bains             6.Mr.Ranjan(Hindi)

7.Mrs.Seema Chaudhary(EVS)       8.Mrs.Kusum Rattan  (ENG)        9.Mrs.Mamta(MATHS)

50

Admin committee

1.Mr Tejinder Singh I/C       2.Mr.Ratish Kumar   3 Mrs. Anita Nangia

51

Finance Committee

1.Mr.Ratish Kumar I/C                 2.Mrs.  Iswanti          3 .Mr. Tejinder Singh

 

4.Mrs. Pamila Peer             5.Mrs. Rinku Grover     

52

Staff Room

 

1.Mrs Renu Verma  I/C           2.Mrs Vandana           3.Mrs. Neelam

53

Moderation Committee-

 

1.Mr.Ratish Kumar I/c            2.Ms.Meenu Bala              3.Mrs.Ravi Kiran  

4.Mr.Tajinder Singh                 5.Mrs.Rajinder Bains

54

Prize Committee

 

1.Mrs. R.S. Bains I/C                2.Mr.Ratish                3. Mrs. Seema Chaudhary

 

4. Mrs.Pooja  Aggarwal

55

Rajbhasha Hindi

 

1 MS.MEENU BALA (I/C)                        2 .DR.Indra            3.Mr.P.D.Goyal

 

4. TGT Sanskrit                    5.Mrs.Pamila Peer     6.Mrs. Kiran Sharma

 

7. Mr.Abil       8.Mrs Ishwanti